ଓଡ଼ିଶା ପୋଲିସରେ ଖାଲି ୧୧ହଜାର ପଦବୀ

0
406

ଭୁବନେଶ୍ୱର:ଓଡ଼ିଶା ପୋଲିସ ବାହିନୀରେ କନେଷ୍ଟବଳ ଠାରୁ ଡିଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଭିନ୍ନ ପାହ୍ୟାରେ ପ୍ରାୟ ୧୧ହଜାର ପଦବୀ ଖାଲିପଡ଼ିଛି । ଏହାଛଡ଼ା ଆଉ କେତେ ପଦବୀ ଖାଲି ଅଛି ସେ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ ଚାଲିଛି । ବିଧାୟକ ଦିଲିପ ରାୟଙ୍କ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଲିଖିତ ଉତରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଦେଇଥିବା ବିସ୍ତୃତ ବିବରଣୀରୁ ଏହା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଦତ ହିସାବ ଅନୁଯାୟୀ ଗତ ଅଗଷ୍ଟ ପହିଲା ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଆଇଜି ପାହ୍ୟାର ୪ଟି, ଡିଆଇ ପାହ୍ୟାର ୧୧ଟି, ଏସପି ପାହ୍ୟାର ୧୧ଟି, କମାଣ୍ଡାଣ୍ଟ ପାହ୍ୟାର ୧୦ଟି ଓ ଅତିରିକ୍ତ ଏସପି ପାହ୍ୟାର ୨୩ ପଦବୀ ଖାଲି ପଡ଼ିଛି । ଡେପୁଟି କମାଣ୍ଡାଣ୍ଟ ପାହ୍ୟାରେ ୧୮ଟି ଓ ଏଏସପି ପାହ୍ୟାରେ ୧୧ଟି ପଦବୀ ଖାଲି ପଡ଼ିଥିବା ବେଳେ ଡିଏସପି ପାହ୍ୟାରେ ୧୬୪ ପଦବୀ ଖାଲି ।

ରାଜ୍ୟରେ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ପାହ୍ୟାରେ ବିଭିନ୍ନ କିସମର ୧୯୯ଟି ପଦବୀ ଖାଲି ପଡ଼ିଥିବା ବେଳେ ୭ଟି ସୁବେଦାର ମେଜର ଓ ୧୧୨ଟି ସୁବେଦାର ପଦବୀ ମଧ୍ୟ ଖାଲି । ବ୍ରାସ ବ୍ୟାଣ୍ଡ, ଷ୍ଟ୍ରିଙ୍ଗ ବ୍ୟାଣ୍ଡ, ଫିଟର, ସିଫର ଆଦିରେ ୬ଟି ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ପାହ୍ୟାର ପଦବୀ ଖାଲି ପଡ଼ିଥିବା ବେଳେ ୩୩ଟି ସର୍ଜେଣ୍ଟ ଓ ୧୩୩୦ଟି ସବଇନ୍ସପେକ୍ଟର ପଦବୀ ମଧ୍ୟ ଖାଲି ରହିଛି ।

ଏହାଛଡ଼ା ଆଉ ବିଭିନ୍ନ କିସମର ୨୭୭ଟି ଏସଆଇ ପଦବୀ ମଧ୍ୟ ଖାଲି । ଡେପୁଟୀ ସୁବେଦାର ପାହ୍ୟାରେ ୨୨୨ଟି ପଦବୀ ଖାଲି ପଡ଼ିଥିବା ବେଳେ ୭୬୨ଟି ଏଏସ୍ଆଇ ପଦବୀ ମଧ୍ୟ ଖାଲି ରହିଛି । ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କିସମର ୨୮୭ଟି ଏଏସଆଇ ପାହ୍ୟାର ପଦବୀ ମଧ୍ୟ ଖାଲି ।

ହାବିଲଦାର ମେଜର ପାହ୍ୟାରେ ୮୦ଟି ପଦବୀ ଖାଲି ପଡ଼ିଥିବା ବେଳେ ହାବିଲଦାର ପାହ୍ୟାରେ ବିଭିନ୍ନ କିସମର ୭୨୦ଟି ପଦବୀ ମଧ୍ୟ ଫାଙ୍କା ରହିଛି । ଲ୍ୟାନ୍ସ ନାଏକ ପାହ୍ୟାର ୩୮୧ଟି ପଦବୀ ଖାଲି ପଡ଼ିଥିବା ବେଳେ ୧୮୭୯ଟି ସାଧାରଣ କନେଷ୍ଟବଳ ପଦବୀ ଖାଲି । ଏହାଛଡ଼ା ବିଭିନ୍ନ କିସମର ୧୬୩୫ଟି ଅନ୍ୟ କନେଷ୍ଟବଳ ପଦବୀ ମଧ୍ୟ ଖାଲି ।

ସେହିପରି ୧୧୪୬ଟି ସିପାହୀ ପଦବୀ ଖାଲି ପଡ଼ିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କିସମର ୧୧୬ଟି ସିପାହୀ ପଦବୀ ବି ଖାଲି ଅଛି । ଏସଓଜିରେ ୮୯୭ଟି ସିପାହୀ ପଦବୀ ଖାଲି ପଡ଼ିଥିବା ବେଳେ ଓଏପିଏଫରେ ୪୭୭ଟି କନେଷ୍ଟବଳ ପଦବୀ ଖାଲି ଥିବା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି । ଅଗ୍ନିଶମ, କାରାଗାର, ଗୃହରକ୍ଷୀ ଆଦି ସଂସ୍ଥାରେ କେତେ ପଦବୀ ଖାଲିଅଛି ସେ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଉଥିବା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଲ୍ଲେଖ କରଛନ୍ତି ।

ରାଉରକେଲା ପୋଲିସ ଜିଲ୍ଲାରେ ୨ଟି ଅତିରିକ୍ତ ଏସପି, ୩ଟି ଡିଏସପି, ୨ଟି ଇନ୍ସପେକ୍ଟର, ୯୩ଟି ସବଇନ୍ସପେକ୍ଟର, ୨୭ଟି ଏଏସଆଇ, ୪୪ଟି କନେଷ୍ଟବଳ ସମେତ ମୋଟ ୨୪୬ଟି ପଦବୀ ଖାଲି ପଡ଼ିଥିବା ବେଳେ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ପୋଲିସ ଜିଲ୍ଲାରେ ବି ୧୩୦ଟି ପଦବୀ ଖାଲି ପଡ଼ିଥିବା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରଦତ ତଥ୍ୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ।

ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଧନ ଜୀବନ ସୁରକ୍ଷା ସହିତ ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ରକ୍ଷା ପୋଲିସର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅଗ୍ନିଶମ, କାରାଗାର ଓ ଗୃହରକ୍ଷୀ ସଂସ୍ଥାର ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ରହିଛି ।

ରାଜ୍ୟରେ ଉତ୍କଟ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା ଲାଗି ରହିଥିବା ବେଳେ ଏହିସବୁ ସଂସ୍ଥାରେ ୧୪ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପଦବୀ ଖାଲି ପଡ଼ିଥିବା ଘେନି ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀ ରାୟ ଏକ ବିବୃତିରେ ଆଶଙ୍କା ବ୍ୟକ୍ତ କରିବା ସହିତ ତୁରନ୍ତ ଏ ସମସ୍ତ ପଦବୀ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ନିଯୁକ୍ତି ଓ ପଦୋନ୍ନତି ଭିତିରେ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଛନ୍ତି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here